Tuna Koçluk

Öğrenci Koçluğu Nedir?

Sitemize bir göz atın ve herhangi bir sorunuz olduğunda bizi aramaktan çekinmeyin.

Öğrenci Koçluğu Nedir?

Öğrenci koçluğu, okul yaşantısında akademik başarıyı yükseltmenin yanı sıra, sosyal hayatta gerekli olan bilgi ve becerilerin öğrenciye kazandırılması amacı ile öğrenci ve koç arasında kurulan işbirliğidir.

 

Koç, öğrenciye karşı son derece sabırlı ve insancıl davranır. Öğrenci onun için çok değerlidir. Koç, gerektiğinde öğrenciye, kendini iyi hissettirmeye ve öğrencinin kendisinde bir farkındalık yaratmasında yardımcı olur.

 

Başarı, bir ekip işi olduğu için ebeveynler de kurulan bu takımının bir parçası sayılır. Öğrenci koçluğu hizmetinin bazı aşamalarında anne ve babaya da ebeveyn koçluğu hizmeti verilerek başarı her yönden güçlendirilir. Ayrıca bu ikili sistem sayesinde hem öğrenci hem de anne-baba olumlu bir değişim ve gelişim süreci yaşayarak gerçek bir farkındalık kazanmış olurlar.

 

Öğrenci için aile son derece önemlidir. Yargılanmadan kabul görmek, takdir edilmek, sevildiğini ve anlaşıldığını bilmek, kendini güvende hissetmek her öğrencinin ihtiyaçları arasında gelir. Aile de kendi çocuğu için en iyisinin olmasını ister. Anne ve baba iyi niyetleriyle, çocuğunu dış dünyanın olumsuzluklarına karşı korumaya çalışırken bazen çocuğun özel yaşam alanına fazlaca girmiş, hatta bu alanı tamamen işgal etmiş olabilirler. İşte bu noktada aile ve çocuk arasında birey olma çatışmaları başlar. Bu durumda ebeveyn-çocuk arasında anlaşmazlıklar olduğu için girdikleri olaylara yeni bir bakış açısı ve yeni çözüm önerileri getiremezler. Öğrenci koçluğu ve ebeveyn koçluğu hizmeti işte tam bu noktada devreye girer. Hem anne babaya, hem de çocuğa üçüncü bir göz olan öğrenci koçu aynı sorunlara yeni çözümler ve değişik bakış açıları getirmek konusunda taraflara destek olur. Kolay, basit ve uygulanabilir çözüm önerileri sunar.


Projeler

Tuna Koçluk bültenlerine abone olmak ücretsiz ve kolay.
Email adresinizi aşağıdaki pencereye yazıp “Abone Ol” demeniz yeterli.


© 2013 Tuna Koçluk. Tüm Hakları Saklıdır. Eğitim | Yaşam Koçluğu