Tuna Koçluk

Bireysel Öğrenci Koçluğu Hizmeti

Sitemize bir göz atın ve herhangi bir sorunuz olduğunda bizi aramaktan çekinmeyin.

Sevgili Öğrenciler,

Günümüz bilgi teknoloji çağında bilgiye ulaşmak artık çok kolay. Öğrenciler için klasik ders anlatan öğretmenlerin işlevi azalmıştır. Bir tıkla kısa sürede ulaşabileceği her bilgiye belli aralıklarla uzun vadede ulaşmanın verimsizliğini Eğitim Koçluğu ile ortadan kaldırıyoruz.

Örnek verecek olursak; öğrenci bir konuyu dershane veya özel derste bir veya iki haftalık periyotlarla dinleyerek öğrenmeye çalışmaktadır. Oysaki internetteki eğitim ortamları ve kaynakları doğru kullandığında kısa sürede eksik konular tam öğrenebiliyor. Hal böyleyken etüdü bekleme, yolda geçen zaman kaybı, sınava kalan az sürede nasıl yetiştireceğim korkusu gibi baskılardan eğitim koçluğu sayesinde kurtulabilirler. Öğrencinin yaşadığı ve farkında olmadığı verimsizlikleri örneklendirmek adına şu soruyu sorarak;

Öğretmeniniz olarak ben sizden bir romanı ezberlemenizi istesem, bu romandan sizi sınav yapacağımı söylesem, dipnotları dahil satır satır her içeriği soru yapılarak karşınıza geleceğini söylesem ve hazırlık olarak ta bu romanın ezberleme yöntemini ben size şu şekilde belirlesem sizce ne kadar doğru olur?

-Yaklaşık 500 sayfalık bir romanı her hafta 10-15 sayfasını okuyarak ezberlemeye çalışsanız ve tamamını yaklaşık 40 haftaya yayarak ezberlemeye çalışsanız bu romandan gireceğiniz sınavda başarılı olabilir misiniz?

-Hayır. Dediğinizi duyar gibiyim.

Peki romanı kaldırıp yerine tarih, geometri, matematik, biyoloji derslerini koyuyorum.
Dershanelerde veya özel derslerde programlar 9-10 aya yayarak anlatılmıyor mu?
Peki bu şekilde birbirinden uzak ara anlatımlar, derslerin bütünün öğrenmede kopukluk oluşturmaz mı? (çalışıyorum çalışıyorum bir türlü puanım artmıyor gibi sorunlar)
Burada sorun sizde olabilir mi? Yoksa size uygulatılan programlarda bir verimsizlik olabilir mi?
Mezun öğrencinin tekrar sınava hazırlık için önünde koca bir yıl boşluk olmasına rağmen puanının artmamasında sizce sorun öğrencide mi? Yoksa uygulanan programda mı?

Öğrenciye, uyguladığı programa alternatif bir program oluşturulmadığı sürece tam öğrenme gerçekleşmez. Yani öğrencinin dershanesinde konular, zamana yayılarak anlatılırken eğitim koçunun yaptığı alternatif ders programında ise sözel dersler tümden gelim(bütün-parça), sayısal dersler tüme varım(parça-bütün) yöntemiyle mümkün olduğunca erken sürede bitilerek uzun süre tekrara zaman bırakılır. Çünkü dershanelerde Milli Eğitim müfredatı uygulandığı için program yıl boyunca sürer. Ama öğrenci bu programa paralel çalışma programı oluşturduğu için tam öğrenme gerçekleşmez.(bir romanı 10 aya yayarak okuduğunuzda bir şey anlamazsınız)

Öğrencinin konu eksikliklerini tamamlayacak alternatif bir program oluşturması gerekir. Bu programı da profesyonel öğrenci koçlarıyla yapabilir. Yani eğitim koçuyla yapılan programda dersleri müfredata bağlı kalmadan erkenden öğrenir ve dershaneyi tekrara bırakırsa tam öğrenme gerçekleşir. Çünkü ÖSYM nin yaptığı sınavlarda sorular her bir derste dersin 4 yıllık müfredatını kapsayacak şekilde sorulmaktadır. Yani bir biyoloji sorusunu yapabilmek için 4 yıllık müfredatın tamamını biliyor olmanız gerekir. Bir integral sorusunu da yapabilmek için tüm matematik konularını ayrıntılı biliyor olmanız gereklidir. Hal böyleyken bu konuları 10 aya yayarak(sınava kadar) çalışmak sizce tam öğrenmeyi gerçekleştirir mi?

Tavsiye edilen Öğrenci Koçuyla tüm konular senenin 4/3 süresinde bitirilir, geriye kalan 4/1 süresinde de testlerle hata analizleri yapılır. Yani rakipleriniz hala konu öğrenirken, siz hatalarınızı sıfırlarsınız. Kendi maksimumunu yapan derecelik öğrencilerin bir çoğu bu modelle çalışırlar. (Sıfırlama Tekniği)

 

 

 


Projeler

Tuna Koçluk bültenlerine abone olmak ücretsiz ve kolay.
Email adresinizi aşağıdaki pencereye yazıp “Abone Ol” demeniz yeterli.


© 2013 Tuna Koçluk. Tüm Hakları Saklıdır. Eğitim | Yaşam Koçluğu